budżetowanie

Budżetowanie

Budżetowanie

Budżetowanie to proces obejmujący planowanie, tworzenie i zatwierdzanie budżetu, a także późniejszą jego kontrolę (źródło Encyklopedia zarządzania).

Program Finanse domowe 2 wspiera proces budżetowania a dane składające się na raport Realizacja budżetu pobierane są z kilku innych modułów.
Trzeba mieć to na uwadze aby dobrze zaplanować budżet i aby poprawnie przeprowadzać późniejsze jego kontrole.

Jak liczone są ograniczenia wydatków

Jak liczone są ograniczenia

Ograniczenia wydatków mają na celu zmniejszenie ilości pieniędzy wydawanych na określone kategorie/podkategorie. Aby to osiągnąć należy najpierw nałożyć ograniczenia a potem dbać o to, aby kwoty wydatków nie przekroczyły ustawionych ekstremów.

Ograniczenia nakładane są na konkretną kategorię w konkretnym okresie rozliczeniowym.
Jeżeli okres rozliczeniowy ustawiony jest na miesięczny to limity wydatków mogą być ustawiane dla każdej kategorii i każdego miesiąca oddzielnie.

Jak poznać, które kategorie mają ustawione ograniczenia

Jak poznać, które kategorie mają ustawione ograniczenia

Ograniczenia ustawiane są na konkretne kategorie/podkategorie wydatków np. rozrywka w skład której wchodzi kino, czy np artykułu spożywcze w skład której wchodzą podkategorie: chleb, mięso, napoje.

Trafne kategorie wydatków to klucz do sukcesu. Jeżeli liczba kategorii jest za duża, zarządzanie nimi, dodawanie wydatków czy nakładanie ograniczeń może być uciążliwe.