Jak dbać o zgodność danych z rzeczywistymi finansami?
Po dłuższym czasie pracy z programem, najczęściej po miesiącu (to zależy od Ciebie), warto sprawdzić dokładnie rzeczywiste salda we wszystkich swoich oszczędnościach (ewentualnie długach, jeżeli je ewidencjonujesz w programie). Sprawdź ile masz w portfelu, zerknij na swoje rachunki bankowe i inne realne zakamarki, które kontrolujesz za pomocą aplikacji.
Najprawdopodobniej pojawią się różnice w stosunku do kwot, które widzisz w oszczędnościach lub długach w programie. To jest normalna sytuacja. Nie zawsze można zaewidencjonować każdy paragon czy inne wydatki bez druków fiskalnych. Czasami po prostu o niektórych płatnościach zapominamy a czasami najzwyczajniej w świecie niektórych nie zapisujemy.
Co zrobić w takiej sytuacji, przecież chcesz mieć prawdziwe a nie przekłamane dane w programie?
Są na to dwa rozwiązania.
Należy obliczyć różnicę pomiędzy stanem faktycznym a bieżącym wskazaniem kwoty oszczędności/długu. Wyliczoną różnicę dodać jako wydatek (gdy faktyczny stan oszczędności jest mniejszy niż to co wskazuje program) lub jako przychód (gdy rzeczywisty stan oszczędności jest większy w porównaniu ze stanem w programie). Płatność taką można dodać np. z kategorią ZAGINĘŁO lub KOREKTA.
Przy takim podejściu będziemy mieć wiedzę o pieniądzach które zaginęły, które nie zostały "zaksięgowane" itp.
Rozwiązanie drugie polega na wprowadzeniu korekty.